Mostek

Typ stavby: Silniční mosty
Kraj:Plzeňský
Okres:Domažlice
Stav objektu:v provozu
Autor:Amalasuntha

Popis objektu

Kamenný most nad Radbuzou v Mostku je společně s nedalekou hájovnou jedinými stavbami, které se dochovaly z celkem velké a početné vesnice Mostek – Schwanenbrückl.

Jak už sám německý název napovídá, vesnice byla pojmenována právě po mostě (dříve dřevěném), který zde stával a spojoval dvě panství a kolem kterého časem vyrostla obec s mlýny, školou, hutěmi, hájovnou a zámečkem. První zmínky o původně sklářské osadě jsou až z 16. století. V roce 1945 zde bylo kolem 52 domů, pak došlo k vysídlení a kvůli blízkosti k hranicím v 50. letech i k zdemolování domů. Vznik mostu (kamenného) se datuje k roku 1809, letopočet je patrný na jednom z kamenů u paty mostu. 

Cesta přes most dnes již neexistuje, dá se k němu dojít z nedaleké silnice, a končí u mostu. Ze západu cesta vedla přes les z německého Schönsee a přes most pokračovala východním směrem k Horšínu, dnes též zaniklého, a dále na Mutěnín.  Na starých mapách je vidět, že na most byla napojena hráz rybníka, který zde byl v pozdějších letech postaven a u něj velký mlýn.  

Most se klene jedním obloukem nad říčkou Radbuzou. Lícní strany jsou vyzděny z lomového kamene s vyznačenými klenáky oblouku, omítka se zachovala jen minimálně. Konstrukce dosahuje délky asi 14 m, celková šířka je asi 5 m, vzepětí oblouku nad vodní hladinou je 2,5 – 3 m. Most míval parapetní zídky, dochovaly se jen jejich paty o šíři 50 cm a uprostřed rozpětí vyšší nadezdívka, kde snad byla umístěna socha. Vozovka je kamenná (popis z památkového katalogu).

Most je od roku 2004 památkově chráněn a někdy kráce poté došlo k jeho první opravně. Výše zmíněna vyšší nadezdívka je už dnes méně patrná. Na jedné z dochovaných fotek se zdá, že na mostě nebo v jeho blízkosti stávala kaplička. 

Historie čerpána ze stránek www.zanikleobce.cz, citováno 13. 2. 2021

 

 

 

 

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Chrást

Manětín

Horní Kozolupy – železniční most u sirné...

Chotěšov/Mantov - most uhelné vlečky Stod...