Dobřív - Švédský most

Typ stavby: Silniční mosty
Kraj:Plzeňský
Okres:Rokycany
Stav objektu:v provozu
Autor:Krkavec

Popis objektu

Starý silniční jednoobloukový most se vzepjatou dlážděnou mostovkou se klene nad Padrťským potokem (Klabavou). Svůj název získal podle blízkého hamru, kde se za třicetileté války údajně odlévaly koule pro švédské dělostřelectvo a přes tento most se vozily. Byl postaven z lomového kamene, zídka je plná, omítaná. K ochraně zábradlí před poškozením koly povozů slouží šest zakulacených patníků vybíhajících z paty zídky do mostovky.

Délka mostu činí 20 metů, šířka i výška 4 metry. Světlost oblouku je 7 metrů, vzepětí 4 metry. Parapet na povodní straně je v polovině délky mostu osazen sochou svaté Barbory držící v rukou kalich a květy. Na zadní straně soklu plastiky je uveden rok 1791 a iniciály A. M. Vpravo před vstupem na most na jihovýchodní straně stojí socha svatého Jana Nepomuckého se slunečními hodinami na všech čtyřech stranách soklu. Tento podstavec je starší než samotná socha světce. Dříve na něm stával kříž, který se nedochoval.

Od 3. 5. 1958 je most památkově chráněn.

 

(Zdroje: pamatkovykatalog.cz, libri.cz/databaze/mosty/index.php)

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Chrást

Manětín

Horní Kozolupy – železniční most u sirné...

Chotěšov/Mantov - most uhelné vlečky Stod...