Smržovka

Typ stavby: Železniční mosty
Kraj:Liberecký
Okres:Jablonec nad Nisou
Stav objektu:v provozu
Autor:VaclavH

Popis objektu

Jeden z nejkrásnějších železničních viaduktů, který je zařazen na seznam národních technických památek, se nachází ve Smržovce na trati Liberec – Tanvald.

Výstavbu mostu započali italští stavitelé v roce 1893 a slavnostně ho uvedli do provozu 11. října následujícího roku. Viadukt tvoří devět mostních oblouků, je dlouhý přibližně 123 metrů, nejvyšší výšku má 26,5 metru, je stavěn v oblouku o poloměru 1800 metrů a šířka mostovky v kolejovém loži má 4,9 metrů. Ke stavbě byla zvolena kvalitní žula, která splňovala potřebné nároky na pevnost a vzhled. Obdivuhodné dílo zkušených italských mostařů, bylo v provozu bez zásadních stavebních úprav téměř 113 let. Na počátku 21. století docházelo k prosakování vody zdivem, uchycení vegetace ve spárách a vzniku svislých trhlin ve zdivu pilíře. V rámci celkové rekonstrukce mostu v letech 2007 a 2008 bylo nutno odizolovat žulové zdivo, vyspravit jej injektážemi, v místě trhlin umístit speciální skruže. Součástí obnovy se také osadilo nové zábradlí na vnější straně, tím se dosáhlo maximální využití šířky viaduktu.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Loukov/Svijany

Všeň/Ploukonice

Ohrazenice/Přepeře

Chotyně - most přes Lužickou Nisu