Semín - akvadukt

Typ stavby: Akvadukty
Kraj:Pardubický
Okres:Pardubice
Stav objektu:v provozu
Autor:Jen

Popis objektu

Semínský akvadukt převádí vodu Opatovického kanálu přes Sopřečský potok. Kanál byl vybudován v letech 1498 - 1521, měřil původně 34,7 m, dnes měří 26 km a je prohlášen za kulturní památku. Rekonstruován v roce 2003.

V roce 1490 získává okolní panství bohatý moravský velmož Vilém z Pernštejna, vyhlášený znalec v rybníkářském podnikání. Ten se pustil do vybudování rozsáhlé sítě rybníků, k nimiž bylo potřeba vybudovat dostatečný a regulovatelný přívod vody. V letech 1491 - 1496 pernštejnští rybníkáři přistoupili k vskutku velkorysému projektu. Poblíže obce Opatovice byla část labské vody svedena do umělého koryta, který z části kopíroval prastarý tok Labe západně od Kunětické hory. Král Vladislav Jaggelonský v roce 1498 vyhověl žádosti pardubického velmože a převedl nově vzniklý jez na Labi a přívodní kanál Vilémovi a jeho potomkům do dědičného vlastnictví. umělá "strůha" tehdy vedla pouze k Bohdanči, kde se obracela k jihu a vracela vodu zpět do Labe. Vilémovy plány však byly rozsáhlejší. Jeho záměrem bylo zajistit dostatek vody i pro západní část svého panství, které mezitím získal.

V roce 1513 byla dokončena stavba nového velkého jezu na Labi. Tento rok je možno považovat za mezník, kdy kanál dostal svoji podobu, zachovanou do dnešních dnů. Začíná u labského jezu v Opatovicích, od Bohdanče pokračuje daleko směrem na západ a po více jak 34 km se vrací za ves Semín zpět do Labe. Zdroj: oficiální informační cedule v místě.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Krasíkov - starý Krasíkovský tunel

Vilémov