Radimovice - Sychrovský tunel

Typ stavby: Železniční tunely
Kraj:Liberecký
Okres:Liberec
Stav objektu:v provozu
Autor:Jen

Popis objektu

Sychrovský tunel na jednokolejné trati 030 Pardubice - Liberec měří 640 m a v současnosti (2020) je 14. nejdelší železniční tunel v České republice. V době výstavby a zprovoznění (1859) byl nejdelší tunel v Čechách. Proražen je jako dvoukolejný. 

"U Sychrova se musel vybudovat přes 600 m dlouhý tunel, který v době své výstavby byl nejdelším tunelem v Čechách. Začal se stavět v červenci 1857 a zároveň s ním se začal stavět další, kratší tunel, dlouhý přes 70 m. Sychrovský tunel se prorážel současně z obou stran. Na každé straně vznikajícího tunelu pracovalo 12 dvojic dělníků. Do skály vyhloubili vždy nejdříve malý otvor, ten se naplnil střelným prachem a pomocí zápalné šňůry se skála roztrhávala. Kámen byl ze vznikajícího tunelu vyvážen na severní straně na násep, vedoucí k viaduktu a na jižní straně se vyvážel k lesu. V pevné skále nebylo třeba používat výdřevu na klenbu. Později, když se dělníci prostříleli do hlíny, začala zde prosakovat voda. To byl problém, který se řeší dodnes. V říjnu byl tunel široký 8 m slavnostně proražen. Podle projektu tudy měla procházet dvojkolejka, nakonec byla postavena pouze jednokolejná trať." viz https://www.hodkovicenm.cz/cs/mesto/historie-mesta/pred-155-lety-prijel-do-hodkovic-prvni-vlak.html

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Loukov/Svijany

Všeň/Ploukonice

Ohrazenice/Přepeře

Chotyně - most přes Lužickou Nisu