Mirovice - kamenný inundační most

Typ stavby:
Kraj:Jihočeský
Okres:Písek
Stav objektu:v provozu
Autor:Krkavec

Popis objektu

Kamenný most přes řeku Skalici zhotovil v letech 1870 až 1876 stavitel Stanislav Táborský. V roce 1924 získal most železobetonové zábradlí a novou kamennou dlažbu. V roce 1964 bylo u mostu zřízeno sloupové osvětlení. Při stavbě obchvatu v roce 1988 byly ubourány dva jižní oblouky přes nouzový povodňový kanál a ve stejném roce byla kamenná dlažba překryta živičným povrchem. Od té doby přestal most sloužit automobilové dobravě a smí být využíván pouze chodci a cyklisty. Nyní má čtyři oblouky, délku 50 metrů a šířku 8 metrů. Na povodní straně vede ve výši mostovky vodovodní potrubí. V minulosti se kvůli odlehčení mostu jednalo o jeho zapuštění do dna řeky Skalice, zatím k tomu však nedošlo. 

Zajímavostí je, že v roce 2010 prohlásilo město Mirovice most za "ztracený", jelikož se nepodařilo nalézt jeho vlastníka. Vzhledem k tomu, že se ani po půl roce od vyhlášení žádný majitel stavby nepřihlásil, připadl most městu.

Od 22. 12. 2018 je most památkově chráněn. 

 

(Zdroje: pamatkovykatalog.cz, www.mirovice-mesto.cz, pisecky.denik.cz)

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Český Krumlov - Nové Spolí

Rožmberk

Horní Poříčí - Žižkův most

Jindřichův Hradec - Římský most