Dolní Stropnice/Římov

Typ stavby: Silniční mosty
Kraj:Jihočeský
Okres:České Budějovice
Stav objektu:v provozu
Autor:Jen

Popis objektu

Kamenný klenutý most (ev. číslo 155-007), postavený roku 1869 mezi obcemi Dolní Stropnice a Římov, s umístěním poblíže obce Římov a přemosťující údolní nivu řeky Malše, je velmi hodnotný a autenticky dochovaným příkladem dopravní technické stavby, která dokládá architektonické kvality, stavební a konstrukční technologie a je důležitým pramenem pro dokumentaci vývoje tohoto druhu staveb v jihočeském regionu. Reprezentuje dynamičnost a technickou vyspělost, s jakou se tato část regionu rozvíjela v průběhu 19.stol. Velmi cenná je dochování záznamů o jeho stavbě i s datací. Dokumentace a interpretace poznatků o kamenných mostech obecně je tak dalším důležitým a bezesporu velmi cenným přínosem k poznání osídlení a vývoje komunikačních tras v jižních Čechách. Most velmi dobře zapadá a doplňuje krajinu. Představuje doklad řemeslné dovednosti a zručnosti našich předků, včetně jejich estetického cítění. Objekt je veden jako kulturní památka. 

Most je svou osou situován SV – JZ. Přemosťuje údolní nivu řeky Malše. Ta protéká pod jeho SV obloukem, ostatní oblouky jsou inundační. Je konstruován jako kamenný, tříobloukový, kolmý, s horní mostovkou. Délka mostu je 42,40 m, šířka 6,73 m, volná šířka 5,65 m, výška u oblouku s řečištěm 9,80 m, u inundačních oblouků 9,20 m a délka přemostění je 40,65 m. Most vystavěn z lomového kamene, lícní plochy opěr a pilířů obloženy tesanými kamennými kvádry výšky 32 až 45 cm, nadezdívky a parapetní zídky opatřeny hrubou cementovou omítkou. Zdroj: www.pamatkovykatalog.cz.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Český Krumlov - Nové Spolí

Rožmberk

Horní Poříčí - Žižkův most

Jindřichův Hradec - Římský most