Bechyně – silniční most č. 135-005

Typ stavby: Silniční mosty
Kraj:Jihočeský
Okres:Tábor
Stav objektu:v provozu
Autor:Amalasuntha

Popis objektu

Přes říčku Smutnou se na výjezdu z Bechyně nacházely dva jednoobloukové kamenné mosty z režného lomového zdiva. Ten, který stál směrem na Radětice a byl postaven v roce 1890, byl v únoru 2021 zdemolován a nahrazen novým. Druhý se nechází na silnici č. 135 směrem na Hvožďany a ačkoli vypadá podobně jako ten vedlejší, je kulturní památkou díky oblouku klenby o rozporu 15 m, což ho činí mimořádným. Pochází z počátku 20. století a v roce 2018 (nebo krátce před) byl rekonstruován, což bohužel esteticky zhoršilo původní vzhled mostu. 

Délka mostu je 29.65 m, šířka 5.11 m, výška 6.45 m a délka přemostění je 15 metrů. Most je vystavěn z režného lomového zdiva. Oblouk klenby je segmentový o rozponu 15 metrů, čela klenby jsou obložena 25 kusy čistě opracovaných pravidelných žulových klenáků výšky 100 cm, hloubky střídavě 67 a 101 cm, s hrubě pemrlovaným povrchem. Vrcholnice je vodorovná, cca 5 metrů ode dna koryta. Na každé straně mostu je uloženo 20 kamenných konzol pro původní zábradlí velice kvalitně kamenicky zpracovaných. Nicméně po rekonstrukci a rozšíření mostu jsou viditelné dnes již zespoda a místo zábradlí jsou zde plné parapetní zídky. Zmizely i kamenné patníky nacházející se poblíž mostu. 

K textu vužity informace z památkového katalogu.    

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Český Krumlov - Nové Spolí

Rožmberk

Horní Poříčí - Žižkův most

Jindřichův Hradec - Římský most