Hrušovany u Brna - železniční most

Typ stavby: Železniční mosty
Kraj:Jihomoravský
Okres:Brno-venkov
Stav objektu:v provozu
Autor:Krkavec

Popis objektu

Zděný most se nachází na severním okraji obce Hrušovany u Brna. Nese železniční svršek dvoukolejné trati Brno - Břeclav a klene se nad silnicí III. třídy do Židlochovic a nad potokem Šatava.

Pouhé dva měsíce po otevření tehdy jednokolejné "Severní dráhy císaře Ferdinanda" v úseku Brno - Vídeň došlo v srpnu 1839 vlivem přívalových dešťů k stržení původního jednoobloukového mostu zbudovaneho z kamene a cihel. Již 28. září téhož roku byl na jeho místě dokončen nový zděný most s třemi oblouky o shodné světlosti 9 metrů a následujícího dne byl obnoven provoz na trati.

Z celého mostu jsou dnes viditelné pouze dva oblouky. V roce 1936, při rozšiřování trati na dvoukolejnou, byl most upraven a zároveň byl zasypán jeho jižní oblouk, který je nyní ukryt v náspu.

V souvislosti s modernizací železničního koridoru Brno - Vranovice byl most v roce 1998 opraven. Tento letopočet nese i tabulka umístěná na mostě. Údaje o letech výstavby ani úpravy mostu na ní však nejsou uvedeny.

 

(Zdroj: https://www.hrusovanyubrna.cz)

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Dolní Loučky

Níhov/Lubné

Lubné

Rozdrojovice - nedokončený most