Vlkovice - Vlkovický tunel

Typ stavby: Železniční tunely
Kraj:Karlovarský
Okres:Cheb
Stav objektu:v provozu
Autor:Frigo

Popis objektu

Vlkovický tunel je pojmenován podle blízké obce Vlkovice a nachází se na katastrálním území Martinov u Mariánských Lázní. Železniční trať (149) má svůj začátek v Mariánských Lázních, kde se nachází kilometrovník (traťová značka) 0 km. V kilometrické poloze 5,991 až 6,230 km od začátku trati se mezi zastávkami Mariánské Lázně město a Vlkovice nachází Vlkovický tunel (má ev. číslo 18). Délka tunelu mezi vjezdovým (P1) a výjezdovým portálem (P2) je 239,02 metru. Výškové poměry trati procházející Vlkovickým tunelem jsou náročné - sklon na prvních 112 metrech dosahuje 21 ‰ a na zbývajících 127 metrech je 4 ‰. Směrové poměry jsou rovněž složitější, protože trať ústí do tunelu levosměrným obloukem, na který navazuje kratší přímý úsek a výjezd z tunelu je opět situován do levosměrného oblouku. Jižní vjezdový portálový pás (P1) je proveden z kamenného zdiva. Následuje druhý portálový pás sanovaný betonem, třetí portálový pás je opět z kamene a další ⅔ délky tunelu mají ostění provedeno ze stříkaného betonu. Zbývající část ostění je z kamenných kvádrů. Výjezdový portál (P2) Vlkovického tunelu má v horní pravé části zasazen kámen s vytesaným letopočtem "1948". Uvnitř tunelu po pravé i levé straně jsou do skály vytesány vždy 4 záchranné výklenky.
(stav r. 2001): Na mnoha místech z klenby tunelu relativně často kape voda sváděná do stále funkčního systému odvodnění. Stav železničního svršku je žalostně zanedbaný a má za následek trvalé omezení traťové rychlosti na 20 km/h přes celou délku Vlkovického tunelu. Zajímavostí je použití ocelových pražců v kolejovém roštu. Po dalších asi 700 metrech následuje zastávka Vlkovice (655 m n. m.) - před rokem 1990 bývalá železniční stanice.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Cheb

Bečov nad Teplou

Údolí (Loket)

Všeboř - zatopený most