Týnec nad Sázavou – železniční most

Typ stavby: Železniční mosty
Kraj:Středočeský
Okres:Benešov
Stav objektu:v provozu
Autor:Amalasuntha

Popis objektu

Nový železniční příhradový most byl slavnostně předán do provozu 6. 12. 2013.

Nachází se na místě starého mostu z roku 1896. Ten byl tvořen dvěma příhradovými nýtovanými ocelovými konstrukcemi s parabolicky zakřiveným horním pasem s dolní prvkovou mostovkou z plávkové oceli. Délka mostu byla 109,30 m. Spodní stavba sestávala ze dvou opěr a jednoho pilíře, vesměs ze žulového řádkového zdiva.

Stavební náklady činily 46,8 milionu korun. Zhotovitelem stavby bylo sdružení firem Chládek a Tintěra, Pardubice a.s., Porr a.s. a Mostostal Kielce S.A. Životnost nového mostu by měla být stejně jako u starého zhruba 100 let.

Stavba s názvem „Rekonstrukce mostu v km 9,531 Čerčany – Skochovice“ byla slavnostně zahájena 27. listopadu 2012. Předmětem stavby byla kompletní rekonstrukce nosné konstrukce obou polí mostu a částečná přestavba spodní stavby mostu. Posuv mostu probíhal ze strany týnecké stanice a trval celkem pět dní.

Nová ocelová konstrukce, složená z příhradových nosníků a ortotropní desky, byla svařena na místě do jednoho celku, zasunuta do otvoru a osazena mostními závěry. Nový most je řešen s průběžným kolejovým štěrkovým ložem na rozpětí 2 x 52 metrů a bezstykovou kolejí. Bylo zesíleno podzákladí kamenného pilíře a opěr, které zajistí bezpečné přenesení zvýšeného zatížení od mostu s průběžným kolejovým ložem. Posunutím základové spáry pilíře hlouběji proti současnému stavu je zajištěna ochrana proti možnému podemletí při povodních. Pevné uložení je řešeno na středním pilíři, což umožňuje dilataci na obě strany od tohoto místa. Zrekonstruovaný most splňuje všechny požadované prostorové i zátěžové parametry. Mostní průjezdný průřez je nově 2,5 metrů. Délka přemostění 104,14 metrů, výška 5,50 metru, šířka mostu s ohledem na nový průjezdný profil je 6,840 metru, volná výška pod mostem nad hladinou řeky je 9,48 metru.

Výměna mostů v 6 minutách
Informace čerpány ze stránky www.pacifikem.cz

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Všenory

Kamýk nad Vltavou

Dolní Rokyta

Dolní Rokyta