Tetín –⁠ tunel do Modrého dolu

Typ stavby: Železniční tunely
Kraj:Středočeský
Okres:Beroun
Stav objektu:mimo provoz
Autor:Amalasuntha

Popis objektu

Tunel do Modrého lomu

Pro lepší spojení tetínských a koněpruských lomů s berounskými vápenkami byla v roce 1898 uvedena firmou Franz Schön a synové do provozu železniční trať o rozchodu 760 mm. Této dráze se říkalo Malodráha Králův Dvůr – Beroun – Koněprusy, nebo také zkráceně KBK či lidově Ajska.

Hlavní trať začínala v areálu Královodvorské cementárny a přes Damil vedla do Koněprus, celkově měla 10,5 km.

Pod vrcholem Damil se nacházelo několik lomů (Hergetův, Modrý, Bílý), ke kterým postupně z hlavní trati odbočovaly vlečky. Vzniklo zde i několik ramp sloužících k překládání vápence. Pro ještě lepší usnadnění odvozu materiálu byl v letech 1939–1942 vystavěn 62,5 m dlouhý tunel, aby mohla vést vlečka přímo na dno Modrého lomu.  

V roce 1962 skončila těžba vápence na Damilu a s ní i provoz malodráhy. Koleje a pražce byly vytrhány. Dodnes zůstalo v terénu po malodráze mnoho pozůstatků včetně zmiňovaného tunelu.

Tunel nedávno a dnes
Později byla v Modrém lomu zřízena skládka tuhého komunálního odpadu a byl využíván i jako úložiště výklizových hmot z Velkolomu Čertovy schody. Z tohoto důvodu byl tunel zhruba z jedné třetiny zavezen a celkově okolí tunelu bylo neudržované. 

Od roku 2019 probíhá revitalizace Modrého lomu, který je postupně zavážen. Ze zavážky byla vyjmuta SV strana lomu v místě vyústění tunelu úzkorozchodné železniční dráhy. Ústí tunelu do lomu bylo opraveno a z této strany byl sanován i portál. Tunel bude v budoucnu využit jako nová přístupová cesta do prostoru lomu (cesta po výlezu z tunelu zatím nikam nevede a je ukončena valem). V rámci zajištění bezpečnosti došlo k očištění okolních skalních stěn a v blízkosti tunelu byly vytvořeny ochranné valy k zachycení padající sutě a kamenů.

Portál na druhé straně je původní. Na hlavním klenáku je vyobrazena hornická symbolika (důlní šlígle) a letopočet 1940. 

Informace převzaty z cedule u tunelu. 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Všenory

Kamýk nad Vltavou

Dolní Rokyta

Dolní Rokyta