Štěchovice - Most Dr. Edvarda Beneše

Typ stavby: Silniční mosty
Kraj:Středočeský
Okres:Praha-Západ
Stav objektu:v provozu
Autor:Krkavec

Popis objektu

Železobetonový most s rozpětím oblouku 113,8 metrů postavený za 22 měsíců v letech 1937 - 1939 firmou vedenou ing. J. Kindlem. Oba parabolické oblouky, navzájem propojené šesti rozpěrami, jsou duté. Po vybourání cihelných výplní ve vstupních otvorech umožňují revizní prohlídky z vnitřní strany. Každý z oblouků má výšku téměř 12 metrů a prostřednictvím 14 ocelových táhel s roztečí 6 metrů nese mezilehlou vydutou mostovku o šířce 9,6 metru. Tu podepírá 6 podélných žeber propojených vždy v místě zavěšení táhel. Celková délka stavby včetně krajních ramp je 141 metrů.

Ojedinělou zajímavostí je pilíř na jižní návodní straně nesoucí kromě vodočtu i elektrické hodiny se čtyřmi ciferníky po obvodu. V září 2019 byly staré hodiny vyměněny za nové. Ty mají teď na každém ciferníku znak městyse Štěchovice.

Na konci II. světové války byl most neznámou německou jednotkou připraven k zničení. Za krajními rozpěrami byly z vnitřních stran oblouků zhotoveny otvory pro nálože. Vzhledem ke skvělé kvalitě betonu a husté armáži šlo o velmi náročnou práci, která byla zcela zbytečná vzhledem k možnosti snadného vybourání revizních otvorů, o kterých však jednotka zřejmě nevěděla.

Most je památkově chráněný a v současné době (r. 2020) se uvažuje o jeho opravě. (Posílení závěsů, oprava izolací a přechodových oblastí.)

 

(Zdroje: Úřad městyse Štěchovice, stechovice.info, stara-vltava.cz, hradistko.cz)

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Všenory

Kamýk nad Vltavou

Dolní Rokyta

Dolní Rokyta