Oloví - Rotavský tunel

Typ stavby: Železniční tunely
Kraj:Karlovarský
Okres:Sokolov
Stav objektu:v provozu
Autor:Frigo

Popis objektu

Rotavský tunel byl postaven na železniční trati z Falknova k zemským hranicím se Saskem. Dnes je to trať (145) ze Sokolova do Kraslic ke státní hranici (styk s DBAG). Rotavský tunel (ev. číslo 70) se nachází poblíž obce Oloví na katastrálním území Studenec u Oloví. Nejen složité geologické poměry, ale i okolní přírodní podmínky (konfigurace terénu) vedly k historické podobě tohoto traťového úseku. Asi jeden kilometr za dopravnou Oloví prochází trať nejužším místem údolí, kdy jako řešení stavby trati bylo vybráno překročení toku říčky Svatavy mostem, postavením trati na náspu a proražení výběžku skály 176,7 metrů dlouhým úbočním tunelem. Jižní vjezdový portál (P1) se nachází v kilometrické poloze 14,771 trati a severní výjezdový portál (P2) je v km poloze 14,948. Osa tunelu,  tedy jižní portál a část vnitřku tunelu, se nachází v levotočivém oblouku (R=200 m), na který navazuje přímý směr a konec tunelu opět leží v části levotočivého oblouku s poloměrem R=200 m. Tunel byl postaven do jednokolejného průjezdního průřezu. Tunelová trouba a oba portály mají kamennou obezdívku. Uvnitř tunelu byly vybudovány dva záchranné výklenky. V první třetině tunelu (stav v roce 2000) se projevují problémy s vodou, která prosakuje z vrchní části klenby a stavba postupně stále chátrá.
Proto byla v roce 2015 realizována oprava Rotavského tunelu. Mezi provedené činnosti patřily především: osazování kamenných římsových desek; čištění zdiva opěr, pilířů a křídel od mechu a jiné vegetace; přezdívka a spárování kamenného zdiva a plombování zdiva betonem; reprofilace líce kleneb a podhledů jakož i aplikace dvojnásobného penetračního nátěru.

LITERATURA:
[1] Kolektiv autorů: Dráha údolím Svatavy, vydal spolek Klub M131.1 Sokolov v červnu 1996, 70 stran, tisk TYPOS, a.s. Plzeň, provoz Sokolov, 2000 výtisků;

Firma: COGISTAV s.r.o., Mlékojedy 103, 412 01 Litoměřice; IČ:01506609, zapsaná u Krajského soudu v Ústí nad Labem, oddíl C, vložka 36174 souhlasí se zveřejněním části textu a 2 fotografií portálů Rotavského tunelu.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Cheb

Bečov nad Teplou

Údolí (Loket)

Všeboř - zatopený most