Mladeč – Čertův most

Typ stavby: Zámecké a pevnostní mosty
Kraj:Olomoucký
Okres:Olomouc
Stav objektu:v provozu
Autor:Amalasuntha

Popis objektu

Čertův most na Třesíně

Kamenný most, pod kterým vede modrá turistická značka. Most se skládá s kamenného oblouku zapřeného z obou stran o skálu. Most vede odnikud nikam. Stojí v původním zámeckém parku Nových Zámků u Litovle (dnes přetnuto dálnicí), které do roku 1945 vlastnili Lichtenštejnové. Byl vystavěn v první polovině 19. století, kdy se v rozsáhlém parku dělaly krajinářské úpravy v duchu romantismu. Jedná se tedy o okrasný prvek v krajině, nikdy nesloužil pro pěší. Váží se k němu dvě pověsti. 

Dva sousedé (někdy uváděno jako bratři), Matěj a Jan, učinili sázku. Matěj tvrdil, že za 24 hodiny postaví kamenný most. Ještě týž den nalámal si kamení, aby ho nemusil potom sháněti. Na druhý den počal stavěti o 6 hodinách ráno. Pracoval celý den, ale večer už nemohl. Jakmile nastal večer, Matěj počal přivolávati čerta. Čert se mu zjevil a Matěj vlastni krví zapsal mu svou duši, načež mu čert nedokončený most dostavěl. Tak Matěj sázku vyhrál. Matěj pak si opatřil svěcenou vodu a svěcenou křídu. Když si čert přišel pro jeho duši, Matěj udělal kolem sebe svěcenou křídou kruh. Čert ho chtěl z kruhu vylákati zlatem, ale Matěj stál uprostřed kruhu a čert k němu nemohl. Čerta stání konečně omrzelo, i uletěl. Lid pak nazval ten most Čertovým mostem. STOKLAS, Euqen: Kytička pověstí z Litovelska, Litovel 1929.

Další pověst je spojována se sedlákem, který se rozhodl, že zde postaví vysoký most přes Moravu a pozval si na pomoc čerta. Ten ale začal stavět v lese a navíc práci nestihnul dokončit před rozedněním, a tak byl z plánovaného mostu hotový jen jediný oblouk.

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Slavíč - Slavíčský (Ferdinandův) tunel

Litovel - Svatojánský most

Vlaské - Vlaský tunel

Vlaské - Hanušovický tunel