Litovel – mosty na Nečízu

Typ stavby: Silniční mosty
Kraj:Olomoucký
Okres:Olomouc
Stav objektu:v provozu
Autor:Amalasuntha

Popis objektu

Most z roku 1906 přes jedno z ramen řeky Moravy, Nečíz. Nachází se v Husově ulici, dříve Sokolské, neboť u Nečízu stávala sokolovna, než se postavila nová a modernější. Most stavěla známá česká firma konstrukcí systému Hennebique – Podnikatelství staveb, Ing. K. Herzán a L. Uhlíř, jedná se tedy o jeden z prvních železobetonových mostů. Obě strany zdobí betonová secesní zábradlí. Zdobení je stejné, jako bylo použito téže firmou u Tyršova mostu v Přerově, který v té době už stál. Na jednom ze sloupků na západní straně je připevněna kovová tabulka s názvem firmy a systémem provedení. Tok Nečízu byl u západní části v 60. letech zakryt konstrukcí z kovových profilů a zasypán hlínou, aby zde vznikla tzv. předzahrádka k Sochově vile, která stojí na břehu. Renovace mostu a navrácení do původní podoby proběhlo v roce 2019.    

Nečíz je jedním z ramen Moravy, které protéká centrem města Litovle od západu na východ. Město bylo založeno právě kolem jeho toku. Na několika místech je přemostěn a zaklenut. Navíc je k vodě klasicistní přístup po schodech z náměstí, což je v našich zemích ojedinělé. V roce 2014 při rekonstrukci náměstí a s tím spojených archeologických průzkumech byl objeven kamenný most jen o málo mladší než Karlův most v Praze. Tím se stává nejstarším kamenným mostem na Moravě, je tedy starší než další známý kamenný most v Litovli přes Moravu. Nalezený most je z přelomu 14. a 15. století, je 8,5 metrů dlouhý a 7 metrů široký, jednoobloukový, zachovala se i dlažba. Dodnes slouží svému účelu jen je zakomponován do mladších úprav a skryt pod dlážděním. V místě, kde se pod povrchem nachází, je umístěna informační cedulka.

Další zajímavé překlenutí je na západní straně náměstí, kde se nachází radnice s věží. Právě věž byla na konce 16. století postavena přímo nad Nečízem, předpokládá se, že v době, kdy okolní tok nebyl ještě zaklenut. I proto je někdy 65,5 m vysoká věž označována za nejvyšší most na Moravě. Na východní straně bývala součástí městského opevnění věž zvaná Kuttelturm, pod kterou také Nečíz protékal.

Informace převzaty z knihy: L. Augustinková – H. Paclová, Vodní dílo Nečíz v Litovli, Olomouc 2013. Informace jsou dobře shrnuty v hesle na wikipedii. 

 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Jen

Moc hezké!

Jen | 22. 03. 2020 14:03:53

Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Slavíč - Slavíčský (Ferdinandův) tunel

Litovel - Svatojánský most

Vlaské - Vlaský tunel

Vlaské - Hanušovický tunel