Dobrá Voda – Švédský most

Typ stavby: Lávky technologické a pro pěší
Kraj:Středočeský
Okres:Příbram
Stav objektu:mimo provoz
Autor:Amalasuntha

Popis objektu

Švédský most 

Kamenný most přes menší řeku Skalici (též zvanou Vlčava nebo Bozeňka), který stával v Dobré Vodě u Březnice. V této malé vesnici na hranici Středočeského kraje byly v minulosti vyhlášené lázně, do kterých jezdil Tyrš, Fügner, Podlipný, Náprstek, Stroupežnický, Thomayer a další. Od lázeňského domu byla vysázena alej k mostu, za kterým vedly lázeňské pěšiny k nedalekému slovanskému hradišti a ke kostelu na Stražišti. Okolo tohoto kostela se rozprostírá malý starý hřbitov, na kterém najdeme dva náhrobky se zobrazením Švédského mostu, který se svojí jedinečností v okolí stával námětem pro dobové pohlednice.

Ještě na pohlednici z 50. let 20. století se dočteme, že „Švédský most přes řeku Skalici byl vybudován patrně za třicetileté války Švédy, kteří obsadili vrch Stražiště přímo nad obcí“. Takto si místní vykládali, proč se most nazývá právě Švédský. Regionální historici v první polovině 20. století zpochybnili původ názvu, když v orlickém archivu našli listinu z roku 1715, v které kněžna Marie Ernestina z Eggenberku dává majiteli březnického panství Josefu z Újezda povolení, aby na pozemku orlického velkostatku směl postavit zděný pilíř mostu přes potok pod Stražištěm. Mohlo se ovšem ale jednat o přestavbu staršího mostu.

Most byl vystaven celkem vysoko nad hladinou kvůli častému rozvodnění řeky. Jeho rozpětí bylo 10 m, na severní straně (levý břeh) se zvedal 3,5 metru nad úroveň cesty a na straně jižní jen 1,65 m, díky čemuž měl zajímavý nesouměrný vzhled. Příkré stoupání klenby a kamenné schůdky na severní straně nasvědčují tomu, že most byl jen pro pěší.

Most byl zničen při povodni v roce 1963. Dnes se u mostu nachází informační tabule s dobovými fotografiemi a pamětní kámen. V terénu jsou rozpoznatelné kamenné zbytky mostu.       

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Všenory

Kamýk nad Vltavou

Dolní Rokyta

Dolní Rokyta