Březnice – kamenný most

Typ stavby: Silniční mosty
Kraj:Středočeský
Okres:Příbram
Stav objektu:v provozu
Autor:Amalasuntha

Popis objektu

Kamenný most v Březnici

Březnický kamenný most vede přes řeku Vlčavu, též nazývanou jako Skalici, a vždy spojoval město se zámkem. Vede přes něj silnice II/174. 

Současný most byl postaven v roce 1899, jak nás informuje destička osazená na západním konci mostu. Před postavením tohoto mostu stál ve stejných místech jeho předchůdce, taktéž kamenný most. Ten byl postaven někdy na začátku 19. století. Ještě na stabilním katastru z let 1824–1843 je most přes Vlčavu znázorněn jako dřevěný, ale někdy v té době vzniká již kamený. Na katastrální evidenční mapě Čech je názoně překreslen přes starý most nový, z čehož lze vyčíst i soudobou regulaci silnice: most je postaven pod mírně jiným úhlem přes řeku a silnice je na západní straně rozšířena, byly i zbourány překážející budovy. Nový most je i širší.     

Původní kamenný most byl čtyřobloukový, nynější je jen tříobloukový. Most je dlouhý 35 m a široký 8,5 m. Jeho tři segmentové oblouky mají desetimetrová rozpětí. Most je většinou vyzděn z opracovaných kamenných kvádrů. Cvikly jsou z kyklopského zdiva. Autorem mostu je Ing. Kodl z Písku. 

Na mostě na soklech se nacházejí čtyři sochy a sousoší. Ty stály už na mostě předcházejícím, ale na 4 prodloužených pilířích mostu. Na prostředním pilíři bez vyvýšeného soklu byla socha hledící směrem k řece. Za starým kamenným mostem je na fotografiích ještě vidět schovaná výklenková kaple, která musela být postavena ještě před prvním kamenným mostem, zřejmě u kraje mostu původního. Nynější most byl osazen stejnými sochami na všech 4 nárožích. Na východní části: jižní straně stojí sv. Jan Nepomucký z roku 1812, severní straně stojí sv. Dismas z roku 1750. Na západní části: jižní straně stojí Socha Panny Marie Bolestné z roku 1748, severní straně stojí sousoší kalvárie z roku 1750. Všechny sochy byly na most osazeny v roce 1901. Tři pozdně barokní skulptury z poloviny 18. stol. jsou kvalitními díly regionálního jihočeského mistra Jana Hammera st. a jeho sochařské čimelické dílny, mladší socha sv. Jana Nepomuckého představuje klasicistní dílo standardní dobové úrovně.

Řeka v okolí mostu byla od jeho postavení několikrát regulována, poslední prace proběhly v letech 2012–2014, jak nás informuje pamětná kámen postavený na nábřeží pod mostem. 

V článku použity informace z památkového katalogu viz https://www.pamatkovykatalog.cz/silnicni-most-se-sochami-2159115 a knihy Kozlík, Jaroslav, Březnice slovem i obrazem, Březnice 2019 (staré fotografie). 

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Všenory

Kamýk nad Vltavou

Dolní Rokyta

Dolní Rokyta