Břeclav - železniční mosty přes Dyji

Typ stavby: Železniční mosty
Kraj:Jihomoravský
Okres:Břeclav
Stav objektu:v provozu
Autor:Downgrief

Popis objektu

Dva ocelové obloukové železniční mosty nahradily v letech 2005 - 2007 původní dvoukolejný příhradový most z roku 1924 na trati Břeclav - státní hranice.

Most je situován na železniční trati Břeclav – státní hranice a převádí dvě koleje přes řeku Dyji. Původní dvoukolejný příhradový most z roku 1924 je z důvodu nevyhovující prostorové průchodnosti nahrazen dvěma jednokolejnými ocelovými mosty s novou spodní stavbou. Nosné konstrukce byly koncipovány nově jako jednopolové v souladu s požadavkem správce toku na odstranění mezilehlých pilířů, které byly u stávajícího třípolového mostu.

Nosnou konstrukcí je tuhý trám vyztužený obloukem, tzv. Langerův trám, o rozpětí 67 m. Průběžné kolejové lože je uloženo v ocelovém žlabu. Trám je navržen standardně, jako plnostěnný jednostěnný svařovaný I-profil, jeho výška činí 2570mm. Ztužující oblouk má tvar paraboly 2. stupně. Oblouk je komorového průřezu o vnějších rozměrech 930x700mm, svařeny z plechů tl.20-50 mm. Závěsy jsou navrženy jako subtilní tahové prvky z kulatiny Ø170mm. Stabilita oblouků nosné konstrukce je zajištěna podélným ztužením, které sestává ze šesti rámových příčlí uzavřeného průřezu o rozměrech cca 500×952 mm. Nová spodní stavba mostu je monolitická železobetonová- tížné opěry s rovnoběžnými mostními křídly, založené na velkoprůměrových pilotách Ø1,22m resp. 1,5 m dl. 17,3 m.

Montáž mostu byla provedena podélným výsunem na provizorních podporách. Výsun jedné konstrukce proběhl ve dvou dnech v krocích po 600 mm. Viz: https://moravia.cz/projekt/optimalizace-trat-useku-breclav-sr/

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Dolní Loučky

Níhov/Lubné

Lubné

Rozdrojovice - nedokončený most