Borovsko - zatopený dálniční most

Typ stavby: Silniční mosty
Kraj:Středočeský
Okres:Benešov
Stav objektu:mimo provoz
Autor:Jen

Popis objektu

Již desetiletí nevyužitá gigantická stavba obklopená vodní hladinou, se nachází nedaleko Borovska, okr. Benešov.

Most byl součástí nově budované národní cesty - dálnice z Prahy do Brna (zahájena 1938). Jedná se o železobetonový oblouk (pravý a levý most) o rozpětí 100 m s mostovkou o šířce 22 m. Stavba mostu přes údolí Sedlického potoka (výška nad údolím činila až 100 m) byla zahájena v roce 1939, Most stavěla firma Ing. Jakub Domanský, stavbu vedl Ferdinand Čulík. V roce 1942 byla vlivem stavební uzávěry v Protektorátu Čechy a Morava stavba přerušena a zakonzervována (dokončeno 33 % - vybetonován pravý mostní oblouk). Práce byly obnoveny opět po válce. V roce 1949 byl vybetonován oblouk levého mostu a do roku 1950 se most víceméně podařilo stavebně dokončit. I nadále stavbu budovala firma Ing. Jakuba Domanského, nově však již pojmenovaná coby Československé stavební závody – národní podnik závod SVIS.

Stavba byla zkolaudována až v prosinci roku 1952. To se však již píše doba, která liniovým silničním stavbám v moderním slova smyslu v komunistickém Československu nepřála a k pokračování výstavby dálnice nebylo přistoupeno. Staveniště samotné dálnice je postupně zcela opuštěno a začíná zarůstat vegetací – celkem 77 km rozestavěné dálnice mezi Prahou a Humpolcem a v různém stupni rozpracovanosti na 60 mostních staveb. 

Osud mostu byl zpečetěn po rozhodnutí o výstavbě vodní nádrže Želivka, kvůli které bylo nutné změnit trasu později opět budované dálnice tak, aby obešla budoucí vzdutou hladinu nádrže (napuštěna 1976). Stavba dálnice D1 byla v těchto místech zahájena v roce 1969, do provozu byl pak úsek 009 Soutice – Loket uveden až v roce 1977.

Stavba mostu se nachází v chráněném vodním pásmu, přístup do těchto prostorů je zakázán.

Mapa

Na mapě se zobrazí všechny objekty v okolí. Mapu lze přibližovat a oddalovat a tím přecházet mezi jednotlivými objekty v databázi.

Komentáře

Zatím nebyly přidány žádné komentáře.


Přidat komentář

Pro přidávání komentářů musíte být přihlášen/a.

Podobné objekty

Všenory

Kamýk nad Vltavou

Dolní Rokyta

Dolní Rokyta